Прва пресуда за аферата „Големо уво“ | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Прва пресуда за аферата „Големо уво“

*

Денеска судот во Скопје ја изрече првата пресуда во аферата „Големо уво“ и нареди да им бидат исплатени речиси 100.000 евра на новинарите кои ја тужеа државата. Новинарите се незадоволни од висината на обесштетувањето и најавија жалба на пресудата.

Аферата „Големо уво“ потекнува од крајот на 2000-та година, кога Бранко Црвенковски, тогашен водач на опозицијата, обелодени стенограми на телефонски разговори на прислушувани политичари, новинари и дипломати.