Прва пресуда за аферата Големо уво | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Прва пресуда за аферата Големо уво

*

Денеска судотот во Скопје ја донесе првата пресуда во аферата Големо уво од 2000 година. Судот нареди да им бидат исплатени речиси 100.000 евра на новинарите кои ја тужеа државата. Новинарите се незадоволни од висината на оштетното побарување најавија жалба на денешната пресуда.

Аферата Големо уво се случи на крајот на 2000 година, кога тогашниот водач на опозицијата Бранко Црвенковски обелодени стенограми на телефонски разговори на прислушувани политичари, новинари и дипломати.