Потвредно апсењето на рускиот заменик министер за финансии | Вести | DW | 17.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потвредно апсењето на рускиот заменик министер за финансии

*

Руската полиција го уапси заменик министерот за финансии Сергеј Сторчак. Причината се уште не е позната. Министерството ја потврди веста но не даде детали за случајот. Руските медиуми јавуваат дека против 57 годишниот политичар е можно да се поведе постапка проневера на државни фондови. Строрчак беше одговорен за меѓународните финансиски односи на Русија и задолжен за отплата на странските долгови наследени од времето на Советскиот сојуз.