Полуфиналето на СП хит за 2006 | Теми | DW | 27.12.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Полуфиналето на СП хит за 2006

Натпреварот меѓу Германија и Италија во рамките на СП е фудбалски хит за 2006 година.

Германија загуби од Италија со два голови

Германија загуби од Италија со два голови

Полуфиналето на Светското фудбалско првенство меѓу Германија и Италија беше телевизискиот хит за 2006 година. На 4 јули годинава, пред телевизиските екрани се најдоа 29.66 милиони гледачи во Германија. Германија загуби во пордолжението, а телевизискиот пренос на втората програма на германската телевизија од Дортмунд ги урна сите рекорди за највисока телевизиска квота од воведувањето на мерењата во 1975/76 година.

Експертите нов рекорд за гледаност очекуваат во 2008 или 2010 година односно наредните европско и светско првенство во фудбал.