1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Приврзениците на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, пред Капитол на 6 јануари 2021
Приврзениците на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, пред Капитол на 6 јануари 2021Фотографија: Stephanie Keith/REUTERS
Криминал

Пет години затвор за нападот врз американскиот Капитол

СН/агенции
18 декември 2021

Тоа е најстрогата казна досега против поддржувач на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за упадот во Капитол во јануари годинава. 54-годишник сега мора да мине во затвор повеќе од пет години.

https://p.dw.com/p/44VS6

Сојузниот суд на САД го осуди демонстрантот Роберт Палмер, кој учествуваше во нападот врз американскиот Капитол на 6-ти јануари, на повеќе од пет години затвор.

Тоа е досега највисоката изречена казна за учество во нападот врз зградата на Конгресот на САД.

Во обвинувањето се наведува оти Палмер на полицијата фрлил дрвена даска и средство за гасење пожар, како и дека, потоа ги нападнал полициските службеници со шипка.

Повеќе: Отворен патот за кривичен прогон на Стив Бенон

Палмер се изјасни дека е виновен за напад на полицајците.

Тој во писмото до судијата, наведе дека го издале поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговите сојузници, кои изнесувале теории на зговор.

„Симпатизерите на Трамп постојано изнесуваа лажни тврдења за лажирање на изборите и порачуваа оти е наша должност да се спротиставиме на тиранијата“, рече Палмер.

Тој е првиот меѓу учесниците во немирите на 6 јануари кој осуден за напад, пружање отпор или попречување службено лице за употреба на оружје.

Пред пресудата, најдолга затворска казна им беше изречена на Џејкоб Ченсили, познат како „Кјуанон шаман“, и на Скот Флемб.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Парламент Северна Македонија

Нема договор за други интервенции во Уставот

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница