Петта рунда преговори меѓу Белград и Приштина | Вести | DW | 20.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Петта рунда преговори меѓу Белград и Приштина

*

Во Брисел денеска се одржува нова петта рунда преговори меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово под посредништво на Тројката. Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана изјави дека се надева оти

ќе се постигне некаков напредок и покрај најавите на победникот на косовските избоди Тачи дека веднаш по крајниот рок 10 декември ќе прогласи независност. Според ЕУ денешниот состанок ќе се води врз основа на 14 точки предложени од Тројката како и врз основа на други предлози од двете страни. Советот на министри на ЕУ вчера ги повика двете страни да покажат поголема флексибилност и позитивно и конструктивно да одговорат на иницијативите на Тројката.