Перес нов претседател на Израел | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Перес нов претседател на Израел

*

Носителот на Нобеловата награда за мир Шимон Перес денеска ја презема функцијата претседател на Израел. 83 годишниот Перес ќе поднесе заклетва пред парламентот во Ерусалим. На функцијата доаѓа откако неговиот претходник Моше Кацав поднесе оставка поради префрлувањата за силување. Папата Бенедикт 16 изрази надеж дека со новиот претседал ќе заживее блиско – источниот мировен процес.