Париз, состанок за Дарфур | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Париз, состанок за Дарфур

*

Високи претставници на десет земји денеска во Париз ќе разговараат за ситуацијата и помошта за регионот Дарфур во Судан. Францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер изјави дека состанокот е во наска на поддршка на напорите на европската и африканската Унија, како и изнаоѓање средства за планираните меѓународни мировници кои треба да ги заменат силите на Афринаксата Унија кои се распоредени во регионот.