Палестинците бараат директна финансиска помош од ЕУ | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Палестинците бараат директна финансиска помош од ЕУ

Палестинскиот министер за финансии Салам фајед ја повика Европската Унија , повторно да започне директно да и доставува финансиска помош на палестинската Влада. За тековнава фодина , ќе биде потребна финансиска помош од околу една милијарда евра- истакна фајад по средбата во Брисел со еврокомесарката за надворешни работи Бенита Фереро Валднер. Без парична помош од надвор не може да се задоволат неопходните потреби на населението во во Западен Јордан и во појасот на Газа . Бенита Фереро Валднер уште еднаш потенцираше дека услов за повторно уплаќање на финансиска помош , е палестинската влада да го признае правото на постоење на Израел.