Пакистан и Авганистан заедно против тероризмот | Вести | DW | 13.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан и Авганистан заедно против тероризмот

*

Пакистанскиот претседател Первез Мушараф во своето обраќање на затворањето на Џирга, традиционалниот собир на племенските лидери, ја нагласи потребата од соработка со властите во Кабул за елиминирање на талибанските бунтовници и припадниците на Ал Каеда кои се закана за двете земји. На Собирот, покрај племеснките лидери беа присутни и официјални претставници на властите на двете земји. Племенскиот совет се согласи дека борбата против тероризџмот, иницирана од САД треба да биде интегрален дел од безбедносната стратегија на двете земји. Во меѓувреме агенциите јавуваат за најмалку девет загинати талибански бумнтовници во судирите со авганистанските сили за безбедност во регионот на Канфахар