Осуден американски војник за убиство на ирачки цивил | Вести | DW | 04.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Осуден американски војник за убиство на ирачки цивил

*

Американски воен суд му изрече казна затвор од 15 години на војник поради убиство на ирачки цивил.23 годишниот Лоренс Хатчинс е единствениот од групата од осум војници кој е прогласен за виновен во врска со убиството во ирачкото место Хамданија.Тој освен тоа е деградиран и отпуштен од армијата.Другите обвинети добија казни меѓу една и осум години.Осумината офицери на морнарицата во април 2006 година нападнале и убиле невин човек,а потоа се обиделе да го скријат убиството.