Оставката на Ров, загуба за Белата Куќа | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Оставката на Ров, загуба за Белата Куќа

*

Белата Куќа во Вашингтон соопшти дека оставката на Карл Ров, советник на американскиот претседател Џорџ Буш, претставува голема загуба. Ров, кој важи за најблизок соработник на Буш најави дека ќе се повлече од функцијата на 31 овој месец. Неговата оставка е во период кога претседателот Буш е соочен со жестоки критики, пред се за војната во Ирак, но и домашните теми како реформата на социјалната програма и законите за имиграција.