Олмерт и Абас на нови разговори | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Олмерт и Абас на нови разговори

*

Израелскиот премиер, Ехуд Олмерт, денеска во Ерусалим води разговори со палестинскиот претседател, Махмуд Абас. Цел на Олмерт е да му даде поддршка на Абас во борбата за моќ со радикално-исламскиот Хамас. Претседателот на преодната палестинска влада Салам Фајед го повика Израел на обнова на мировните преговори. Би било погрешно Израел да се концентрира само на прашањето за ослободување на заробените Палестинци, или ослободување на финансиската помош, изјави Фајад во Рамала.