Олмерт и Абас на нови разговори | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Олмерт и Абас на нови разговори

*

Претседателот на преодната палестинска влада Салам Фајед го повика Израел на обнова на мировните преговори. Би било погрешно да се занимава само со актуелните прашања за ослободување на заробените палестинци, или ослободување на финансиската помош, изјави Фајад во Рамала. Израелскиот премиер Ехуд Олмерт и палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска во Ерусалим ќе разговараат околу израелскиот план за поддршка на палестинските власти на Западниот брег. Како прв чекор, израелската страна најави дека ќе ги запре нападите против 180 борци на Фатах, доколку тие се согласат да ги запрат нападите врз еврејската држава. Инаку израелскиот претседател Шимон Перез најави дека за време на неговиот мандат ќе работи за мир во регионот.