Олимписки игри за млади | Вести | DW | 06.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Олимписки игри за млади

*

Меѓународниот Олимписки Комитет на заседанието во Гватемала донесе одлука за воведување Младински Олимписки игри. Младите меѓу 14 и 18 години би требало за прв пат да се натпреваруваат на летните игри во 2010. година. Првите Зимски олимписки игри за млади спортисти пак треба да се одржат во 2012-та. Одлуката за местото на одржување ќе биде донесена во февруари идната година.