Нови 162 заразени од Ковид-19 и 9 починати пациенти | Северна Македонија | DW | 14.06.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Нови 162 заразени од Ковид-19 и 9 починати пациенти

Вирусот продолжува да се шири во Скопје и Тетово со несмалено темпо, но и во Ресен каде долго немаше ниту еден случај. Бројот на активни случаи во земјата изнесува 2,159 од кои повеќе од половината во Скопје.

Бројот на новозаразени со коронавирусот во земјата продолжува да се зголемува со несмалено темпо и во последното деноноќие. Најголемиот број нови случаи повторно се регистрирани во главниот град- 92, а кривата и натаму оди по нагорна линија во Тетово со 32 случаи, но и во Ресен каде се евидентирани 14 заразени од Ковид-19. Девет пациенти починале на клиниките во Скопје, и во болниците во Прилеп, Тетово, Охрид и Гостивар.
Од направени 778 тестови регистрирани се 162 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-92, Тетово-32, Ресен-14, Дебар-5,  Охрид-4,Куманово и Струга по 3, Прилеп и Гостивар-2, Гевгелија, Струмица, Крива Паланка, Свети Николе и  Штип по еден случај.
Лидери според бројот на активни случаи се Скопје со 1,210, Тетово со 239, во Куманово има 221 случај и во Штип 196.
На Инфективната клиника во Скопје вкупно хоспитализирани се 96 пациенти од кои на кислородна поддршка се 35 лица. Во Градската болница „8 Септември“ денеска бројот на пациенти се зголеми за 15 нови, или вкупно 77 хоспитализирани. Од нив на респираторна машина се 10, a со потешка клиничка слика се уште 20 пациенти. Во останатите болници низ земјата хоспитализирани се вкупно 105 пациенти.

DW.COM

Реклама