Нова влада во Северна Ирска | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нова влада во Северна Ирска

Британската провинција Северна Ираска повторно има сопствена влада. На свечената церемонија во парламентот во Стормонт, претседателот на протестантската партија, 81-годишниот Иан Пејсли беше избран за премиер, а негов заменик е поранешниот командант на ИРА, Мартин Мекгинис од католичката партија Шин Фејн. На свеченоста присуствуваа и британскиот премиер Тони Блер, како и неговиот ирски колега Берти Ахерн.