Невреме во Германија | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Невреме во Германија

*

Две лица загинаа во невремето кое синоќа ја зафати германската покраина Северна Рајна Вестфалија. И двајцата мажи настрадале во одделни инциденти при обидот да ја испумпаат водата од сопствените куќи. Во одделни градово во текот на ноќта беа поплавени и повеќе улици и подруми. Поради високиот водостој прекинат е бродскиот сообраќај на оделени делници по реката Рајна. Властите очекуваат дека ситуацијата ќе се смиири и нема да се случат големи поплави.