Неа Демократија победник на избрите во Грција | Вести | DW | 17.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Неа Демократија победник на избрите во Грција

*

Конзервативниот премиер на Грција Костас Караманлис е победник на парламентарните избори во Грција. Граѓаните ми доделија јасен мандат, да продолжам со реформскиот курс, нагласи премиерот. Како што соопшти министерството за внатрешни работи во Атина, партијта на Карамалис Неа Демократија на вчерашните избори осовоила 42 проценти, а социјалистичката опозциона партија Пасок, освои 38 насто од гласовите.