Највисоки казни за терористите од Мадрид | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Највисоки казни за терористите од Мадрид

*

Главните осомничени за организација и спроведување на терористичките напади во Мадрид денеска добија вкупно 40 000 години затвор. Изненадување беше одлуката на судијата седум од 28 мината обвинети да бидат ослободени. Во пресудата јасно е нагласено делка зад нападите стои исламистичка терористичка организација, а не баскиската ЕТА. Судењето траеше три и пол години. Во бомбашките напади врз железничката мрежа во главниот град на Шпанија, во март 2004-та година загинаа 192 лица а 1800 беа повредени.