Мушарав повикува на смиреност по обидот за атентат врз Буто | Вести | DW | 19.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мушарав повикува на смиреност по обидот за атентат врз Буто

*

По самоубиствениот бомбашки напад врз конвојот на поранешниот пакистански премиер Беназир Буто , шефот на државата Первез Мушарав го повика населението да остане мирно. Тој вети дека ќе стори се за да бидат фатени и жестоко казнети организаторите на нападот во Карачи во кој загинаа 130 лица, а над 290 се повредени.

Беназир Буто мина без повреди .Таа вчера по осум години егзил се врати во земјата. Пред нејзиното пристигнување имаше закани од екстремисти за атентат врз неа . Нападот во Карачи беше најостро осуден од ОН и САД.