Меркел се заложи за посилна соработка со Индија | Вести | DW | 30.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел се заложи за посилна соработка со Индија

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, има намера да ги продлабочи економските односи со Индија. Во текот на разговорите во Њу Делхи, според Меркел, треба да биде даден придонес кон продлабочување на соработката во политиката, економијата и науката. Меркел, која во Индија е придружувана од голема стопанска делегација, има намера да стави нов акцент на германската развојна помош за Индија. Наместо како досега, во фокусот да биде борба против сиромаштијата, треба да се работи на поттикнување на заштитата на климата и на нови технологии.