Меркел се залага за заедничка борба за заштита на климата | Вести | DW | 30.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел се залага за заедничка борба за заштита на климата

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел на земјите во развој им понуди компромисно решение за заеднички пат во заштита на климата. Индустриските сили во подем како Кина и Индија може да ја покачуваат емисијата на штетни гасови во атмосферата по жител, се додека го достигнат констатното намалуваното ниво на развиените индустриски земји, изјави Меркел во обраќањето пред германско – јапонскиот економски форум во Токио. На тој начин во одреден момент ќе дојде до изедначена емисија на ЦО2 поп глава на жител, појасни канцеларката. Претходно Меркел беше примена од јапонскиот цар Акихито. И на овие разговори главна тема биле заштита на климата и животната средина.