Меркел сака нов ЕУ-договор | Свет | DW | 26.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Меркел сака нов ЕУ-договор

Германската влада има намера да ја турка напред европската интеграција. Канцеларката Ангела Меркел врши притисок за проширување на Фискалниот пакт со кој треба да се постигне поголема буџетска дисциплина.

Според информации на магазинот „Шпигел“, целта на германската канцеларка Ангела Меркел е шефовите на држави и влади на ЕУ да се договорат околу таканречен Конвент уште до крајот на годинава. Тоа тело потоа би работело на основите за нов ЕУ-договор, изјави советникот на канцеларката за европски прашања, Николаус Мејер-Ландрут. На тој начин Фискалниот пакт за поголема буџетска дисциплина, кој е веќе договорен, би се проширил со политичка унија.

Angela Merkel Pressekonferenz Samaras

Предлогот на Меркел наидува повеќе на отфрлање, отколку на одобрување, пишува „Шпигел“

Резултатот од сето тоа би бил - можност за потесно координирање на одделните државни буџети на земјите членки на Унијата.

Кога Конвентот би почнал со работа би се одлучило на самитот на ЕУ во декември. Сепак, како што се вели, досега ваквите намери на германската влада наидуваат повеќе на отфрлање кај останатите земји на ЕУ, отклку на одобрување. На неодамнешна средба на десетмина министри за надворешни работи на ЕУ, мнозинството го отфрлило ваквиот предлог на шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле, се вели во извештајот на „Шпигел“. Дел од земјите, како Ирска, стравуваат од ризикот од референдум, кој би бил неопходен доколку е потребен нов ЕУ-договор, а и блиските сојузници на Германија, како Полска, се против, затоа што тие гледаат мали шанси за компромис меѓу 27-те земји членки на Унијата околу ваков еден предлог.