Меркел загрижена поради насилството на Блискиот Исток | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел загрижена поради насилството на Блискиот Исток

Палестинските дипломати го повикаа Советот за безбедност на ОН да ги осуди израелските воздушни напади во појасот на Газа и апсењето на голем број членови на Хамас на Западниот Брег . Израелската авијација продолжува да бомбардира цели во појасот на Газа , Во еден од последните напади бил погоден објект каде што се сметени телохранители на палестинскиот премиер Исмаил Ханија . Израел започна со операциите во Газа поради ракетните напади на палестинските милитанти врз израелска територија. Во меѓувреме германската канцеларка Ангела Меркел изрази загриженост за ситуацијата на Блискиот Исток:

„ Судирите мора да запрат , мора одново да се напреават обиди за градење на довербата. Насилството неможе да ги реши проблемите“-