Меркел во Португалија | Вести | DW | 13.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел во Португалија

Германската канцекларка Ангела Меркел синоќа во Синтра, Португалија, ги повика земјите членки на ЕУ до самитот во јуни да постигнат договор за уставот. Наша одговорност е да и овозможиме на Европа да делува во предизвиците со кои е соочена. Сигурна сум дека во тоа ќе успееме доколку останеме обединети и работиме заедно, нагласи Меркел која очекува ратификација на уставиот до 2009. На неофицијалниот самит во Португалија,покрај Меркел присутни се и претседателот на ЕК Жозе Мануел Барозо, претседателот на ЕП, Ханз Герт Петеринг и премиерите на Португалија и Словенија, Жозе Сократес и Јанез Јанша. Двете земји се идни претседавачи со унијата.