Меркел бара подготвеност за компромис | Вести | DW | 16.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел бара подготвеност за компромис

*

Канцеларката Ангела Меркел ги повика сите земји членки на ЕУ да покажат подготвеност за компромис во спорот околу уставот. На Европската унија и е потребна нова основа за повторно да биде ефикасна. Меркел денеска во Месебург ќе се сретне со полскиот претседател Лех Качински. Полска бара промена на начинот на распределба на гласовите во Министерскиот совет.