1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Bundesjustizminister Heiko Maas
Фотографија: picture-alliance/dpa

Мас за ДВ: Македонија заслужи европска перспектива

Фабијан фон дер Марк
18 септември 2018

Македонија заслужи веродостојна европска перспектива, а тоа е во интерес и на ЕУ, изјави за ДВ германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, кој денеска е во посета на Скопје.

https://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%B0%D1%81-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B2-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0/a-45537053

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас пред денешната посета на Скопје потенцира дека на Македонија би требало да ѝ се даде вердоостојна европска перспектива. Во изјава за ДВ, германскиот министер денеска оцени:

„Се надеваме на европска перспектива за ПЈР Македонија. Тие тоа го заслужија и тоа веродостојна перспектива. Затоа наредната година би требало да започнат преговорите за членство. Нѐ радува што е постигнат договор во спорот за името. Сега би требало да се постигне неопходното мнозинство на претстојниот референдум и околу тоа сакаме да му помогнеме на Скопје колку што е можно повеќе.“

„И наш интерес е Македонија да има европска перспектива“

На прашањето дали е загрижен поради тоа што има и други земји кои се интересираат за Македонија и регионот, како Кина, САД или Русија, Мас одговара:

„Прво, верувам дека Македонците сакаат европска перспектива. Ако се погледне културниот развој на земјата, мислам дека погледот е јасно насочен кон Европа. И, ние Европејците, имаме интерес од тоа да понудиме веродостојна перспектива, затоа што во спротивно другите, Русите или Кинезите, таму ќе го зголемуваат влијанието, и тоа врз основа на други вредности од оние во ЕУ. Значи и ние како ЕУ имаме интерес од тоа Македонија да има веродостојна европска перспектива.“

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бугарија парламент

Што да очекува Македонија од изборите во Бугарија?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница