Луговој обвинет за убиство на Литвиненко | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Луговој обвинет за убиство на Литвиненко

Во случајот со смртоносното труење на поранешниот руски шпиун Александар Литвиненко , јавното обвинителство на Велика Британија покрена обвинение против уште еден поранешен агент на КГБ , Андреј Луговој

„ Бараме целосна соработка од руските власти да овозможат чесно судење во британските судови за овој сериозен криминален акт“ – порача британската министерка за надворешни работи Маргарет Бекет. Руските власти засега одбиваат израчување на Луговој , кој пак одново демантираше вмешаност во убиството на Литвиненко. Тој почина од труење со радиоактивниот отров полониум 210 во есента минатата година