Лондон го обвинува Иран за заробените војници | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Лондон го обвинува Иран за заробените војници

Владата во Лондон соопшти дека 15 британски војници заробени во Иран се во добра стабилна состојба. Министерството за надворешни работи добило уверување од британскиот амбасадор во Техеран кој побарал да се сретне со војниците, кои беа уапсени под образложение дека наводно навлегле во ирански територијални води. Велика Британија го обвинува Иран дека војниците биле намерно киднапирани.