Ламерт бара респект за претседателската функција | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ламерт бара респект за претседателската функција

Претседателот на германскиот Бундестаг Норберт Ламерт жестоко ги критикуваше изјавите на политичарите во Германија по повод престојната одлука, на претседателот Келер, дали ќе додели помилување за Кристија Клар поранешен припадник на терористичката организиација РАФ. Во изјавата објавена во Берлин политичарот бара респект за претседателот. Повеќе политичари од Унијата како и шефот на либералите Гидо Вестервеле сметаат дека Келер не треба да го помилува Кристијан Клар. ЦСУ ја критикува неодамнешната средба на претседателот со Клар.