Кризата со Северна Кореја на „критична точка“ | Свет | DW | 29.08.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Кризата со Северна Кореја на „критична точка“

Конфликтот околу Северна Кореја натамошно ескалира. И покрај сите санкции, Пјонгјанг продолжува со ракетни тестови. Испалена е ракета преку Јапонија.

Северна Кореја ги игнорира сите санкции на ОН и закани од страна на САД: повторно е испалена ракета, која овојпат прелета преку Јапонија и заврши источно од островот Хокаидо во Пацификот. Јапонската телевизија НХК, повикувајќи се на армиски извори, јави дека не била испалена одбранбена ракета. Јапонија во минатото најавуваше дека ќе пресретне севернокорејски ракети кои претставуваат опасност за јапонската територија. Според јапонскиот министер за одбрана Ицунори Онодера, проценето е дека ракетата, која летала околу две минути, не претставува закана за јапонската територија.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе оцени дека станува збор за сериозна закана, со каква што досега земјата не се соочила. Јапонија доби поддршка од Јужна Кореја и САД. Според Абе, овие две земји имаат намера да го зголемат притисокот врз севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун.

Советот за безбедност на ОН најверојатно веќе денеска ќе одржи итна седница, се вели од дипломатски кругови. Кина ги повика сите страни на воздржаност и побара враќање на маса за преговори и соопшти дека проблемот со Северна Кореја не може да се реши со притисок и санкции.Според Пекинг, кризата е на „критична точка“. 

Nordkorea Kim Jong-Un (Getty Images/AFP/STR)

САД и Јужна Кореја имаат намера да го зголемат притисокот врз севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун

Дел од експертите сметаат дека Северна Кореја со ракетните тестови сака да ги принуди САД да се вратат на преговарачка маса. Пјонгјанг е уверен дека ќе се отвори патот за дијалог доколку се демонстрираат сопствените способности, оценува професор Масао Оконоги од јапонскиот универзитет Кеио. „Меѓутоа, остатокот на светот не ја разбира оваа логика и тоа не ја олеснува целата работа“, вели професорот.

Конфликтот околу Северна Кореја предизвика нервоза на азиските и европските берзи. Се бараат сигурни влогови, како злато или швајцарски франци, а се продаваат акции.

DW.COM

Реклама