Косово-Совет за безбедност на ОН | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово-Совет за безбедност на ОН

Сегашниот претседавач со Советот за безбедност на ОН,Емир Џоунс Пери не очекува скор договор во врска со спорниот план за независност на Косово.Во Советот нема да има скоро гласање,изјави британскиот амбасадор во Светската организација синоќа по првата дебата за планот на специјалниот пратеник за Косово, Марти Ахтисари.Неговиот план предвидува ограничена независност на покраината со мнозинско албанско население,надгледувана од ЕУ.Русија го критикуваше предлогот стравувајќи дека Косово може да биде пример и за сепаратистите на нејзина територија.