Кореја – преговори за обединување | Вести | DW | 03.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кореја – преговори за обединување

*

Шефовите на држави и влади на двете Кореи и покрај идеолошките разлики се изјаснија за повторно обединување на двете земји како далечна стратешка цел. Претседателите на Северна и Јужна Кореја Ким Јонг Ил и Ро Му Хјун на првите разговори по цели седум години во Пјонгјанг разговарале и за натамошниот развој на меѓусебните економски односи. За попладне по локално време е планиран уште еден билатерален разговор. Северна и Јужна Кореја формално правно гледано се‘ уште се наоѓаат во војна бидејќи сите обиди да се склучи мировен договор по војната од 1950 до 1953-та беа безуспешни.