Конференција за Сомалија | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Конференција за Сомалија

*

Во главниот град на Сомалија, Могадишу започна одамна планираната конференција за помирување во земјата за која се презмени најстроги мерки на безбедност. Од страв поради напади, средбата беше двапати одлагана. Учествуваат околу илјада племенски водачи, поранешни војници и политичари. Конференцијата се оценува како последна шанса за преодната влада на претседателот Абудлах Јусуф за решавање на конфликтот во со исламските екстремисти во земјата.