Конечен биланс од земјотресот и цунамито на Соломонските острови | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Конечен биланс од земјотресот и цунамито на Соломонските острови

Во земјотресот и цунамите што во почетокот на април ги погодија Соломонските остроби животот го загубиле 52 лица а илјадници останале без покрив над главата – гласи конечниот биланс што го соопштија властите на оваа држава . Најголем број жртви имало на островот Гизо кој е оддалечен само 45 километри местото на епицентарот на земјотресот кој имаше интензитет од 8,1 степен според Рихтеровата скала.