Осомничениот напаѓач во Колорадо е уапсен | Свет | DW | 23.03.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Осомничениот напаѓач во Колорадо е уапсен

Во напад во супермаркет во Болдер, во американската сојузна држава Колорадо, се убиени најмалку десет луѓе. Напаѓачот е уапсен.

Само една недела по атентатот во Џорџија, нов напад во САД: во супермаркет во Болдер, во сојузната држава Колорадо, вооружен напаѓач уби најмалку десет луѓе. Осомничениот напаѓач е уапсен, соопшти полцијата. На снимки од Болдер се гледа како полицијата спроведува маж белец на средна возраст, кој крвари, но засега не дава потврда дека тој е осомничениот напаѓач. Полицијата само соопшти дека уапсила тешко повредено осомничено лице. Засега нема наводи ниту за мотивот за нападот.

Нападот се случил во текот на попладневните часови по локално време. Во супермаркетот се слушале пукотници кои станувале сѐ погласни и се приближувале сѐ повеќе, раскажа за телевизијата Си-Би-Ес, Невин Слоун, кој со својата сопруга успеал да избега преку излезот за итни случаи. „За малку ќе загинев додека купував сок и чипс“, рече Рајан Боровски за Си-Ен-Ен.

USA Schütze in Supermarkt im US-Bundesstaat Colorado

Меѓу жртвите во Колорадо има и еден полицаец

Полицијата интервенирала со голем број полицајци. На местото на убиствата има припадници на специјалните сили, оклопни возила, како и возила за брза помош. Меѓу десетте жртви е и 51-годишниот полицаец Ерик Тали, соопшти шефицата на полицијата во Болдер, Марис Херолд. Таа го истакна „херојството“ на полицаецот кој бил еден од првите кои пристигнале на лице место. Херолд додаде дека смета со „многу комплексна истрага“ во наредните денови.

USA | Schütze in Supermarkt im US-Bundesstaat Colorado

Една од преживеаните во нападот бара утеха откако успеала да побегне од супермаркетот

Пред само една недела се случија напади врз три студија за масажа во сојузната држава Џорџија, при што беа убиени осум лица, од кои шест жени со азиско потекло. Американскиот претседател Џо Бајден во февруари се изјасни за заострување на законите за оружје во земјата. Тој апелираше до Конгресот да постигне согласност за „разумна“реформа во таа сфера.