Како до стабилен и мирен Ирак? | Свет | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Како до стабилен и мирен Ирак?

Вчера во Ирак за првпат по 27 години, разговараа високи претставници на САД и Иран: американскиот амбасадор во Ирак Рајан Крокер и иранскиот Хасан Касеми Коми. Средбата се одржа во седиштето на ирачкиот премиер Нури ал Малики. Единствена тема: ситуацијата во Ирак. По четири-часовната средба, американскиот диломат изјави дека двете страни се согласни оти Ирак треба да биде стабилна, демократска и мирна држав

Американско-ирански дијалог во Багдад

Американско-ирански дијалог во Багдад

�.

Реалноста беше надвор – на улиците на Багдад. Таму одново 24 лица беа жртви на автомобил бомба. Како да се спречи тоа, беше темата на разговорите во строго чуваната зелена зона на главниот град на Ирак. Од првата средба на високите дипломатски претставници на САД и Иран по 27 години, не можеше премногу да се очекува, но дека постојат заеднички ставови, потврдува фактот што воопшто се сретнаа.

По средбата, американскиот амбасадор Рајан Крокер изјави дека побарал од Иран да не им испорачува никакво оружје на шиитските милиции во Ирак. Разговорите минаа во работна атмосфера:

„На Иранците им ги соопштив нашите сосем специфични барања кога станува збор за нивниот однос кон Ирак: нивната поддршка за милициите кои се борат против ирачките безбедносни сили и меѓународните трупи, како и фактот дека големо количество од оружјето што го користат тие, доаѓа од Иран и дека таквите активности мораат да престанат„.

САД имено, му префрлуваат на Иран дека ги поддржува и ги вооружува шиитските милиции во Ирак, додека Иран тоа категорично го негира, а за насилството одговорноста ја префрла врз американскот присуство. Амбасадорот на Техеран затоа побара, американските трупи да го напуштат Ирак.

Касеми Коми, по средбата изјави дека е постигната согласност за поддршка на ирачката вада. Неговата влада понудила да помогне во обуката на ирачката армија. Според Крокер, Иран исто така предложил заеднички механизам меѓу трите земји што ќе ја координира безбедноста во Ирак. Оваа понуда ќе замине за Вашингтон, изјави Крокер. Термин за нова средба не е договорен.

Реклама