1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фудбал

Како Германија се справува со расизмот на стадионите?

Среќко Матиќ | Сања Благојевиќ
20 јули 2018

Имитирање мајмуни, фрлање банани на теренот и навредливи песни. Расизмот во фудбалот е голем проблем- и во Германија. Што прават Германците по тоа прашање?

https://p.dw.com/p/31owp
Fussball - Borussia Dortmund vs. FC Augsburg - Fans
Фотографија: picture alliance/Fotostand/Muennich

Во Германија расистичките изјави се третираат како кривично дело. На сторителите им се заканува казна од 3 месеци до 5 години, на клубовите и парични казни. Еве еден пример од минатата сезона во Бундеслигата

По расистичките навреди за гостинските играчи од Мајнц, Спортскиот суд на Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) го осуди Хановер 96 на парична казна од 20.000 евра. Двајца сторители се идентификувани. Добија забрана за влез на стадион, а покрената е и истрага. Остри санкции во комбинација со превенција. Така ДФБ се бори против расизмот во спортот. Посебно загрижувачка е состојбата во пониските лиги, каде нема ТВ-камери и преноси во живо.

#DE_facto:Парични и затворски казни за расизам на трибините

ДФБ така го казни ФК Енерги Котбус поради расистички испади на неговите навивачи. Клубот доби парична казна од 7000 евра, која не мораше да ја плати во целост, туку еден дел можеше да го донира за едукација на фановите за опасноста од расизмот. А на такви семинари често гостуваат играчи кои расизмот го почувствувале на сопствена кожа. Еден од нив е Гералд Асамоа. За  #DE_facto тој раскажува како се чувствувал како жртва на расистички напади во Бундеслигата.

„Тоа е неописливо. Тоа е болка, нема подготвеност за прифаќање, иако отсекогаш имав чувство дека сум добредојден. И тогаш доволен е еден момент за повторно да се најдеш соочен со фактот дека воопшто не си дел од сето тоа, дека не припаѓаш. Тоа е таа болка, која не можам да ја опишам“, вели тој.

#DE_facto Kroatisch Bosnisch
Фотографија: DW

Гералд Асамоа беше прв германски репрезентативец роден во Африка . Ни вели дека секој навивач на трибините може да стори нешто против расизмот. Доволно е да се покаже цивилна храброст. И што е најважно: да не се прифаќа расизмот молчешкум.