Италијанската полиција упаси лица осомничени за тероризам | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Италијанската полиција упаси лица осомничени за тероризам

*

Во голема акција италијанската полиција упаси 20 лица осомничени за тероризам. Според податоци на безбедносните сили акцијата била изведена во повеќе градови во Северна Италија како и во други земји. На уапсените лица со странско потекло им се префрлува дека обучувале муслимански екстремисти и подготвувале самоубиствени напади во Ирак и Авганситан. Според медиумите акцијата била изведена и во Франција, Велика Британија и Португалија.