1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Fußball WM-Qualifikationsspiel Mazedonien gegen Italien
Фотографија: Getty Images/C. Villa
Спорт

Историја во Тбилиси: Пандев ја одведе С. Македонија на ЕП

БГ
12 ноември 2020

Со голот на капитенот Горан Пандев во 56 минута, фудбалската репрезентација на Северна Македонија вечерва ја совлада Грузија со 1:0 и за првпат во историјата обезбеди пласман на Европско првенство.

https://p.dw.com/p/3lDWl

За првпат во својата историја Северна Македонија ќе учествува на голем фудбалски турнир, откако Горан Пандев со единствениот гол на мечот обезбеди победа во финалето на плеј-офот против Грузија.

По последниот свиреж на судијата, македонските репрезентативци ја прославуваа победата на средината на теренот опкружувајќи го 37-годишниот капитен Пандев кој не можеше да ги задржи солзите.
Иако рангирана на 65-то место на светската ранг-листа на ФИФА, С. Македонија успеа да обезбеди учество на Европското првенство кое ќе се одржи во јуни и јули следната година.
Противници на македонската репрезентација во групата Ц ќе бидат Холандија, Украина и Австрија.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Прескокни го блокот Поврзани теми
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Северна Македонија Протест

Кога градот престанува да биде Град

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница