Истекува ултиматумот за Иран | Теми на денот | DW | 31.08.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Истекува ултиматумот за Иран

Во атомскиот спор со Иран, денеска истекува ултиматумот на Советот за безбедност за запирање на збогатувањето ураниум.

Иранскиот претседател Ахмадинеџад не попушта

Иранскиот претседател Ахмадинеџад не попушта

Иранската влада веќе соопшти дека нема намера да попушти. Некои членки на Советот за безбедност најавија можност за воведување дипломатски и економски санкции, но не и воени. Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан, кој е на турнеја по Блискиот исток, во главниот град на Јордан, Аман, изјави дека нема веднаш да се посегне по такви мерки, туку ќе се причека групата од шест нации да направи обид за разговор со иранските власти:

„Знам дека има напори за организирање средба меѓу Иран и другите шестмина уграчи. Иако рокот минува, јас не мислам дека Советот за безбедност веднаш ќе дејствува. Ќе бидам во контакт за да ги видам намерите на шесте земји„.

Во меѓувреме, во Иран се реагира опуштено и без страв од можни санкции.

Реклама