Иран и натаму тера по свое | Свет | DW | 24.12.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Иран и натаму тера по свое

Иран ќе продолжи да работи забрзано на својата атомска програма.

Али Лариџани

Али Лариџани

Ова е реакција на Иран на усвоената резолуција во Советот за безбедност, која предвидува санкции против Техеран. Според шефот на иранскиот преговарачки тим, Али Лариџани, Иран уште денеска ќе почне со инсталирање на трите илјади центрифуги за облагородување ураниум во централата во Натан. Вчера, Советот за безбедност по повеќемесечни преговори и колебање, првпат донесе одлука за казнени мерки со кои иранската влада би била приморана да запре со облагородување ураниум. Предлог резолуцијата беше донесена едногласно. Германскиот амбасадор во ОН, Томас Матушек изјави:

“Не станува збор за казни, ние бараме дипломатско решение. Затоа мерките се прецизно насочени. По триипол месеци го правиме она што го најавивме во претходната резолуција.“

Новата резолуција дава упатство до сите влади да забранат извоз на материјали и технологии за Иран, кои би можеле да се користат за неговата нуклаерна и ракетна програма. Германската сојузна влада позитивно ја оцени едногласно усвоената резолуција на Советот за безбедност.

Реклама