Израел ќе ослободи 400 палестински затвореници | Вести | DW | 12.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Израел ќе ослободи 400 палестински затвореници

*

Израелските власти воочи американската конференција за блискиот исток планирана за крајот на месецов ќе ослободат 400 палестински затвореници. Ова го јавува весникот Харец според кого ослободени ќе бидат само припадници на движењето Фатах на претседателот Махмуд Абас кои не биле одговорни за смртоносни напади. Палестинците како гест на добра воља воочи конференцијата побара ослободување на околу 2000 затвореници.