Израел побара разрешување на Ел Барадеј | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Израел побара разрешување на Ел Барадеј

*

Во спорот околу иранската атомска програма Израел побара разрешување на шефот на Меѓународните атомски власти Мохамед ел Барадеј. Заменик премиерот Шаул Мофас му префрли на Ел Барадеј дека ги затвара очите пред програмата на Иран. Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад претходно објави дека замјата ги поседува неопходните 3.000 центрифуги за збогатување ураниум потребен за атомска бомба.