Израел го поддржува Абас | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Израел го поддржува Абас

*

Израел ќе се откаже од потргата по 180 екстремисти на движењето Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Со овој чекор, Израел има намера да му даде поддршка на претседателот Абас во судирот со радикално-исламистичкиот Хамас. За возврат, 180-те борци на бригадите Ал Акса што му припаѓаат на Фатах, треба да се откажат од насилство против Израел. Израелското армиско радио соопшти дека за утре е планирана средба меѓу израелскиот премиер Ехуд Олмерт и претседателот ан Палестинците Махмуд Абас.