Израел – апсења | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Израел – апсења

Израелските војници уапсија пратеник на палестинскиот парламент од редовите на организацијата Фатах. Според палестински извори тој бил уапсен во бегалскиот камп во Наблус. Ова е прв пратеник од редовите на движењето на претседателот Махмуд Абас што го апси изралеската армија. Претходно беа лишени од слобода десетина палестински парламентарци од редовите на радикалното движење Хамаз поради продолжувањето на ракетните напади на припадници на ова движење врз израелските градови.