Зголемен притисокот врз Буш за полекување од Ирак | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Зголемен притисокот врз Буш за полекување од Ирак

*

Во САД расте притисокот врз претседателот Џорџ Буш за повлекување на трупите од Ирак и во редовите на неговата републиканска партија. Двајцата влијателни сенатори Ворнер и Лугар предложија нацрт закон за ограничување на мандатот на војниците во Ирак. Според овој нацрт американскиот претседател Буш би требало веднаш да почне да планира повлекување на трупите или нивно прегрупирање.