Заврши посетата на Блер на Блискиот Исток | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши посетата на Блер на Блискиот Исток

*

На крајот од неговата посета на Блискиот исток , поранешниот британски премиер Тони Блер се сретна со шефот на израелската влада Ехуд Олмерт. Притоа Блер го информирал Олмерт за претходно водените разговори со палестинското раководство на Западниот Брег. Ова е првпат Блер да допатува во регионот како специјален пратеник на Блискоисточниот мировен квартет, кој е составен од ОН , Европската Унија , Русија и САД.

„ Тој е човек кој ги знае добро состојбите. Сега тој е тука да помогне, да ни помогне нас во решавање на проблемите. Значи тука не се работи за Тони Блер , туку за нас“- гласеше оценката на палестинскиот министер за надворешни работи Салам Фајад.