Заврши олимпијадата во Атина | Теми | DW | 30.08.2004
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Заврши олимпијадата во Атина

Со свечена церемонија синоќа во Атина завршија 28-те олимписки игри на кои учествуваа повеќе од 15 илјади спортисти од 201 држава. Игрите за завршени ги прогласи претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог. Следните 29-ти ќе се одржат во Пекинг во 2008-та.

Претседателката на организациониот одбор на Олимписките игри во атина Јана Ангелопулос Даскалаки прва им се обрати на присутните со зборовите:“Олимписките игри дојдоа дома и му покажавме на светот колку големи работи можат да направат Грците“:

“Да им заблагодариме на сите спортисти“.

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог ги пртогласи игрите за авршени со зборовите:

“Овие игри беа незаборавни игри од соништата“, и соопшти:

“Ги прогласувам 28-те олимписки игри за забршени и ги повикувам младите во светот да се соберат по четири години во Пекинг за да прославиме таму 29-тите олимписки игри“.

Претходно Олимпиското знаме му беше предадено на градоначалникот на Пекинг Ванг Кисан. Во 21 часот и 48 минути беше изгасен олимпискиот огин.

Централниот мотив на свеченоста беше грчката селска жетвена веселба со алузија на жетвата на златни медали за време на игрите. Прикажан е и осумминутен филм "кинески спектакл", како најава за наредните, а потоа на теренот излегоа и кинески артисти. Додека беше симнувано олимпиското знаме беше интонирана и олимписката химна.

За цело време на манифестацијата настапуваа познати пејачи од грчката естрада.